Yabancılarda İkamet İzni

YABANCILARDA İKAMET İZNİ

Türkiye de İkamet izni alabilmeniz için sizin işlerinizi AYT Danışmanlık olarak bizler takip ediyoruz. Gerekli evrakları hazırlama düzenleme ve takibi için doğru başvurunun yanı sıra zorunlu olan yabancı sağlık sigortası poliçesinin düzenlenmesinden bankalarda hesap açılısına kadar resmi dairelerdeki tüm işlemlerinizi yasal mevzuata göre dosyanızı eksiz hazırlıyoruz.

İkamet İzni Nasıl Alınır;

Türkiye’de geçerli bir ikamet izni olamayan yabancılar vize sürelerinden daha fazla Türkiye’de kalacaklar ise vize süreleri dolmadan Göç İdaresine e-ikamet sistemi üzerinden başvuru yapmalıdırlar. Bunun için Türkiye’de kalış nedenlerine ve sürelerine bağlı olarak (öğrenci ikamet izni, kısa dönem izni, aile ikamet izni veya farklı bir ikamet izni türü için) Göç İdaresine e-ikamet sistemi üzerinden gerekli belgeler hazırlanarak başvuru yapmalıdır. E-İkamet sisteminden başvuru yapıldıktan sonra size randevu tarihi verilecektir (İstanbul için ileri bir tarihe otomatik olarak randevu günü ve saati verecektir. Farklı illerden başvuru için randevu gününü ve saatini siz seçebilirsiniz). Size verilmiş olan randevu tarihine kadar yapmış olduğunuz ikamet izni başvuru türüne göre Göç İdaresine ibraz etmeniz gereken zorunlu belgeleri bir dosya halinde eksiksiz hazırlayarak pasaportunuz veya pasaport yerine geçen bir belge ile Göç İdaresindeki randevunuza gitmeniz gerekir.

Not: Türkiye’de İkamet izni alacak yabancıların geçerli bir sağlık sigortasının da bulunması zorunludur.

Ülkemizde ve tüm dünya ülkelerinde İkamet izinleri harca tabidir. Harç bedelleri kişin ülkesine ve ikamet izni süresine göre değişiklik göstermektedir. Harç dışında ilk kez ikamet izni alıyorsanız sizden tek giriş vize harcı da ödemeniz istenilebilir.

İkamet İzni Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye de İkamet izinleri için, yabancıya verilmiş olan ikamet kartı üzerinde kayıtlı tarihe yani süresi kadar geçerlidir. İkamet sürenizi uzatmak istiyorsanız izin süresinin bitiş tarihinden önceki 60 günün başlangıcından itibaren ikamet izni süre uzatma başvurusu yapılmalıdır.  İkamet izni uzatma başvuruları tıpkı ilk başvuruda olduğu gibi Göç idaresine e-ikamet üzerinden yapılır.